sobota, července 29, 2006

Euro-skepticismus: znamení prohrávajících

Modří ptáci a Toryové pro Euroscepticismus ? čeští občanští demokraté (modrého ptáka mají ve znaku) se rozhodli vytvořit s britskými konzervativci euro-skeptickou frakci v Evropském parlamentu. Mají s tím však jisté problémy ? ne, že by byli málo euroskeptičtí, ale slabá pozice ve svých zemích je přinutila odložit spuštění frakce až za tři roky.

Občanští demokraté se chtějí zviditelnit a stát se důležitějšími na mezinárodní aréně ? to je hlavní důvod jejich iniciativy. Prozatím ale nejsou schopni dát dohromady ani českou vládu poté, co získali dojem, že zvítězili v červnových parlamentních volbách. To je také hlavní důvod, proč museli požádat Torie, aby odložili záměr s frakcí až na dobu po Eurovolbách v roce 2009.

Konzervativci by ovšem nejraději spustili frakci co nejdříve, protože to Cameron slíbil a jeho slib mu pomohl stát se lídrem Toryů. Možná, že se mu jeho přání splní díky vývoji v České republice.

Český parlament je od voleb zablokovaný. Pravicové strany získaly stejný počet mandátů jako levice (100:100). Předseda ODS Topolánek si vybral podivný způsob jak zformovat vládu ? nejdříve pozval koaliční partnery (lidovce a zelené) k vytvoření vlády, a následně se snaží získat podporu levicových stran. Bezúspěšně. Více a více ztrácí svoji pozici coby potenciální premiér, je nucen dělat nové a nové kompromisy a ústupky vstříc možné podpoře levice. Sociální demokraté se drží stejné pozice od samého konce voleb: ?Pokud jste se (ODS) prohlásili za vítěze ? dokažte to!? ODS k tomu nemá dost sil a prohrává. Vypadá to, že situaci mohou vyřešit jen nové volby. Potom bude možné zasde začít hrát s euroskeptickou kartou.

Vypadá to, že podobný scénář může být rozehrán i ve Velké Británii. Toryové mohou pochybit stejným způsobem . Myslím, že jsou příliš konzervativní a hrdí na to, aby se poučili z českých zkušeností. Poté co prohrají ? začnou mluvit o euroskeptické frakci ještě otevřeněji, agresivněji a nic jim nezabrání, aby nedali vale bloku EPP-ED.

Co to znamená pro nás? Jednoduchou lekci: Pokud jsi loser ? jsi Euroskeptik. Pokud jsi příliš jednoduchý nebo levičák ? jsi Eurooptimista. Cesta Newropeans je stát se Eurorealistou. Souhlasíte?